סוגי קרקעות בישראל וייעודן

כל הקרקעות במדינת ישראל מחולקות לפי סוג הבעלות בהן והייעוד הספציפי, אשר נקבע בתוכניות מתאר ארציות ומקומיות, כאשר ישנה חובה חוקית להשתמש בשטח למטרות אלה בלבד. את הייעוד של הקרקע ניתן לשנות, אולם מדובר בהליך בירוקרטי שעשוי לקחת זמן רב.

ככלל, 93 אחוזים מהקרקעות בישראל נמצאות בבעלות ציבורית של המדינה, רשות הפיתוח וקרן קיימת לישראל והן מכונות “מקרקעי ישראל”. יתרת הקרקעות המוסדרות, כ-7 אחוזים מצויות בבעלות פרטית של אוכלוסייה יהודית וערבית.

 

מקובל לעשות אבחנה בין מספר סוגים עיקריים של קרקעות:

קרקעות חקלאיות – מוגדרות בתוכנית המתאר לצרכים חקלאיים בלבד, כגון גידולים חקלאיים שונים או פעילות חקלאית אחרת. לבעלים של קרקע חקלאית אסור לעשות בה כל שימוש חוקי אחר מלבד מטרות חקלאיות.

קרקעות לבנייה – מחולקות לפי השימושים השונים שלהן. כך, ישנן קרקעות לבנייה של בתי מגורים, דירות, בתים פרטיים ובניינים משותפים, קרקעות למטרות מסחריות כגון בתי עסק, משרדים וחנויות, קרקעות לבנייה של מפעלים ומבנים בענף התעשייה, קרקעות להקמה של בתי מלון וחדרי אירוח בתחום התיירות והמלונאות וכדומה.

קרקעות בישראל

קרקעות מופשרות – קרקעות חקלאיות אשר עברו תהליך חוקי של הפשרה ושינוי ייעוד לבנייה למגורים, תעשייה, מסחר וכן הלאה. כמו כן, יש גם קרקעות שלא מיועדות לבנייה כלל אלא לסלילת כבישים מהירים, רכבות וכל אמצעי תחבורה ציבורי אחר או משמשות כשטחים פתוחים, חופים, פארקים, שמורות טבע וכדומה.

מחירי הקרקעות

מחירי סוגי הקרקעות השונים במדינה משתנים מעת לעת ונקבעים לפי שקלול פרמטרים כגון ייעוד הקרקע, מיקום גיאוגרפי, האם בוצעה בה הפשרה, היצע הקרקעות באזור מול כמות הביקוש ועוד.

כך לדוגמה, השקעה בנדל”ן בקרקע המיועדת למגורים גבוהה משמעותית מהשקעה בקרקע חקלאית לא מופשרת. המחירים של קרקעות למגורים גבוהים מאוד ומשתנים על פי האזור הספציפי בארץ. מרכז הארץ ידוע במחירי קרקעות גבוהים ביותר לאור המחסור בשטחים לבנייה והביקוש הגבוה לדירות. עם זאת, גם במקומות אחרים קשה עד בלתי אפשרי לקנות שטחים לבנייה, שכן מדובר במחירים יקרים אליהם מתווספות הוצאות התכנון, הבנייה ויתר ההוצאות השוטפות. באופן דומה גם השטחים המיועדים למסחר הם יקרים, בפרט אלה שממוקמים במרכזי הערים באזורי ביקוש.

עם זאת, השקעה בנדל”ן מומלצת ופופולרית כיום, היא רכישה של קרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה במרכז הארץ, שמחירן יחסית לשוק הוא נמוך מאוד. האסטרטגיה בביצוע החלטה כזו היא שבעתיד לאחר שינוי הייעוד לבנייה, ניתן יהיה להפיק מהקרקע והנכס שעליה, אחוזי תשואה גבוהים מאוד.

לאור הגידול באוכלוסייה, המחסור בשטחים לבנייה והעלייה במחירי הדיור, יותר ויותר אנשים מקרב הציבור פונים לפתרון של רכישת קרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה או כאלה שכבר נמצאות בתהליך הפשרה. המחירים המשתלמים של קרקעות אלה נובעים מכך שהן מוגדרות לשימוש חקלאי, אולם בתוך שנים ספורות יסתיים הליך ההפשרה וניתן יהיה להתחיל בבניית הנכסים. מיד לאחר שהקרקע מופשרת והייעוד שלה משתנה לבנייה, השווי הכספי שלה עולה משמעותית, כך שניתן להרוויח סכומי כסף גבוהים במועד המכירה.

 

עם זאת, תהליך ההפשרה ושינוי הסיווג של הקרקע הוא מורכב וארוך ולכן חשוב להתנהל בצורה מחושבת וזהירה ולדעת באיזה פרויקט הכי נכון וכדאי להשקיע. למרות שמדובר בתהליך של מספר שנים, חשוב לדעת שבאותו זמן הערך הכספי של הקרקע החקלאית ממשיך לעלות. לאחר השלמת שינוי הייעוד לבנייה, תוכלו לבנות על הקרקע דירות ובתים, בהתאם לתוכניות והפרויקט הספציפיים.

 

איפה כדאי להשקיע?

אם אתם תוהים איפה הכי משתלם היום להשקיע 100 אלף שקל, לנו יש את התשובה בשבילכם. בימים אלו, מתגבש פרויקט איכותי וחשוב לבנייה של פרויקט מגורים בעל צביון דתי לאומי, במזרח גוש דן, בין מעלה שומרון לאלקנה.

פרויקט המגורים החדש אורות בדורות, שייבנה בתוך העיר העתידית דורות עילית, בא לתת מענה למצוקת הדיור והמחסור בשטחים פרטיים לבנייה. הפרויקט נעשה בתמיכת הממשלה והמועצה המקומית ושותפים לתכנונו בעלי מקצוע מנוסים בעלי מומחיות בנדל”ן אשר שוקדים על תכנון מיטבי של המוסדות והשירותים הקהילתיים לרווחת התושבים.

פרויקט אורות בדורות, הוא הזמנות מצוינת לבצע השקעה בנדל”ן נבונה ורווחית ביותר ולהבטיח לכם ולילדכם רווחה כלכלית בעתיד ומגורים בעוד מספר שנים במקום מרכזי בארץ, באווירה שלווה ופסטורלית כחלק מקהילה איכותית.

 

שתפו את המאמר:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
דלים לפעול בחוכמה, לקבל החלטות מושכלות ומבוססות ולא לנהוג בפזיזות. ישנן כמה סוגיות שכדאי לקחת בחשבון
אין כמעט עוררין על כך שצריך להשקיע את הכסף במקום כלשהו, ולא להניח לו לשכב בבנק. שאלה שחוזרת הרבה היא איפה להשקיע כסף?
היטל השבחה, או מס השבחה, הוא מס שהמדינה גובה בעד השיפור באיכות הנכס. כשמדובר בהשקעות בקרקע חקלאית
נדל”ן או מניות? איזה משני אפיקי ההשקעה הנפוצים ביותר הוא המשתלם יותר? בחירה מושכלת היא אכן אפשרית, במיוחד כשיש הזדמנויות יוצאות דופן שכדאי להכיר.
אפיקי השקעה משתלמים ומפתים מושכים רבים למשוך את כספי הפנסיה שלהם. האם זה כדאי? ומהם הסיכונים?
אחד מהצעדים המשתלמים ביותר שאנו יכולים לנקוט כשאנו מדברים על השקעות נדל”ן מניבות ומשתלמות, הוא לרכוש קרקע חקלאית למטרות הפשרה.
על מנת להצליח לייעד פרויקטים לכלל המגזרים והאוכלוסיות בישראל, נדרשים פעמים רבות פתרונות יצירתיים.
השקעות בנדל”ן מניב נתפסות בציבור כעסק לעשירים בלבד. האמת היא, שכמעט כל אחד יכול להיכנס להשקעה בתחום הנדל”ן, ולהפיק הכנסה נוספת מהצד על ידי השכרה או שימוש בשטח.
ניתן להשקיע כספים כמעט בכל מדינה על פני הגלובוס. ההזדמנויות הבלתי נגמרות, מקשות על משקיעים רבים להחליט היכן לשים את כספם
השקעה בנדל”ן בקרקע המיועדת למגורים גבוהה מהשקעה בקרקע חקלאית לא מופשרת. המחירים של קרקעות למגורים גבוהים מאוד אז איך ניתן להשקיע ומה הם סוגי קרקעות הקיימות
האם קרקע למכירה בישראל עדיין יכולה להוביל לתשואה גבוהה ורווחים אטרקטיביים? התשובה היא כמובן – תלוי איזו קרקע.
רכישת קרקע חקלאית היא השקעה ממנה קצרו רבים את הפירות המשובחים, אך מאידך נשארו אחרים עם חלקת קרקע ששוכבת כאבן שאין לה הופכין. פרויקט ‘אורות בדורות’ מבית ‘דורות עילית’ משאיר בתמונה את חברת הניהול שפועלת במרץ לקידום הפרויקט, תכנונו והפשרתו, מה שהופך את ההשקעה לכדאית מאי פעם
הבוקר הושקה תכנית מפלגת ‘ימינה’ להוזלת מחירי הדיור. על פי התכנון, חצי מיליון ישראלים יתגוררו במערב השומרון. יו״ר הרשימה, איילת שקד: ״ה”קסמים” השונים שראינו בשנים האחרונות – פשוט לא עובדים. הפתרון מבוסס על היגיון ועל כלכלה נכונה
ההזדמנות שלך להשקעה נבונה!
135,000 ₪ ל-100 מ"ר
לוגו אורות בדורות
רוצים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

השקעה בקרקע החל מ-135,000 ש”ח

לוגו אורות בדורות
רוצים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

השקעה בקרקע החל מ-135,000 ש”ח